Nejspíš is to ani neuvědomujete, že děláte a říkáte věci, které byste před svým dítětem dělat a říkat neměli. V jejich přítomnosti byste si měli dávat pozor na jazyk nejenom kvůli vulgarismům a „dospěláckým“ tématům.
Chováte se, jako by v místnosti nebylo a nemohlo vás slyšet
1. Je to drzé. Pokud vás vaše dítě slyší a vy přesto hovoříte, jako by tam nebylo, a hovoříte o něm, je jedno, jestli o jeho úspěchu anebo o nějakém trapném momentu, které by mělo jednoznačně zůstat v nejužším kruhu, je to nevychované a vy byste to před dítětem dělat neměli. Také proto, že se vlastně jedná o pomlouvání a dítě tím učíte, že pomlouvat je vlastně normální a že se to běžně dělá. Nezapomínejte, že jste pro svého potomka vzor.
2. Můžete svému potomkovi způsobit trauma, nebo mu ublížit na sebevědomí. Pokud hovoříte o nějakém ne zrovna skvělém momentu třeba se sousedkou nebo kamarádkou, případně někým, kdo není z rodiny, a vaše dítě to slyší, může se stát, že se z toho nevzpamatuje.
Hodnotíte sama sebe
Pokud občas stojíte před zrcadlem a hledáte na sobě chyby, nebo veřejně prohlašujete, že máte velký zadek, nebo že máte tlustá stehna, vaše dítě toto chování adaptuje a bude mít komplexy, ze kterých se nikdy nevyléčí. Vnímání vlastního těla je přitom pro dítě velmi důležité a pokud chcete, aby se nenávidělo, učte ho právě těmto projevům přehnané sebekritiky.
– Pro potomka jste vzor, proto byste neměli hlasitě komentovat, jak jste v něčem příšerní a že vám něco nejde nebo na to nemáte talent
Hádky s partnerem
1. Dítě se z nich bude vinit
2. Dítě by nemělo mít pocit, že se musí přiklonit k nějaké straně
3. Hádka poznamená dítě na celý život
Nikdy před potomkem nemluvte o svých flámech a kocovinách, kdy jste nebyli schopni dojít ani domů. To si nechte na pozdější věk dětí, ideálně po osmnáctém roce.