Perský koberec je ozdobou příbytku a nejlépe vynikne tam, kde je jeho okolí bez barevných vzorů a přechodů. V ideálním případě např. na jednobarevné podlaze typu kamenné či keramické dlažby. Pokud jej pokládáte na plovoucí podlahu či dřevěné palubky, bude splývat s dřevěnými letokruhy či jejich imitací a kýžený efekt nebude markantní. Každopádně, pokud máte vkus a podaří se vám umístit perský koberec tam, kde bude dominovat, budete z něj zcela určitě mít oprávněnou radost. O všem jen do určité doby…
Každý koberec, i ten „peršan“, je ozdobou prostředí, je-li čisťounký a „voňavý“. Donesete-li si jej domů přímo z „výroby“, nebude mu možno nic vytknout, a možná, že mu budete věnovat i více pozornosti, než jiným předmětům v domácnosti, budete se jej dotýkat, hladit, možná si k němu i přičichnete, a děti se třeba na něj položí, roztáhnou ruce a budou se kochat tou krásou.
Zdá se vám takové chování přehnané? Myslíme, že ne, vždyť je přirozené přitulit se k něčemu hezkému, teplému, měkkému a něžnému.
Proč podrobit peršan pravidelnému čištění
Čištění perských koberců vyžaduje opatrnost, nejsou zrovna levné a není to klasická syntetická metráž. Ovšem i při pravidelné péči běžnými prostředky se časem tkanina zašpiní a začne zapáchat. Ponecháte-li koberec svému osudu a pouze jej dvakrát týdně vysajete sáčkovým vysavačem, nebude to k jeho údržbě stačit. Tím důvodem jsou zbytky prachu smísené s mastnotou, které klasické vysavače „nepoberou“, a pokud doma našlapujete často naboso, organický materiál z chodidel bude skvělou pastvou pro symbiotické bakterie, a jejich „práci“ poznáte podle typického odéru.
Chcete-li tedy udržet svůj peršan jako nový dlouhou dobu, obraťte se na odborníky, kteří mají k dispozici speciální mechanismy, dobře recenzované a hodnocené, např. systém Rotovac s výkonnou, ale velmi šetrnou rotační hlavicí.